3. Nesil vs 4. Nesil Apple TV

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi önceki yazımda Apple TV’nin ne olduğundan ve ne amaçla kullanabileceğinizden bahsetmiştim. Bu yazımda ise 3. Nesil ve 4.Nesil Apple TV’ler arasında ne gibi farklar var bunlara bakacağız.

Öncelikle cihazların boyutunda değişiklikler yapılmış ve yeni Apple TV yaklaşık 1,2 cm yükselmiş. Bu yükselme yanında yaklaşık 150gr. gibi bir ağırlık farkı da getirmiş. Ancak bana göre bu değişim, cihazın şık görünümünden hiç bir şey kaybettirmemiş.😏

Daha Güçlü Daha Hızlı!

Teknik açıdan bakıldığında ise cihazlar arasındaki en büyük fark A5 işlemciden A8 işlemciye geçiş olmuş. Bu sayede en hissedilir değişikliğe, oyun oynarkenki donma ve görüntü kayması gibi problemlerin ortadan kalkması diyebiliriz. Aynı zamanda Wi-Fi bant genişliğinin de arttırılması ile bağlantı alanında iyileştirilmeye gidilmiş.


Eğlencenin Tadını Çıkarın!

Yeni Apple TV, artık sadece film ve video izleme platformundan çıkıp, App Store sayesinde haber ve oyun platformlarına da destek veriyor. Tabi ki herkes televizyonundan Apple TV’yi açıp NTVspor uygulamasından haber okumak istemeyebilir🤔 Fakat tahmin edeceğiniz gibi zamanla çok daha fazla ve güzel uygulamalar gelecektir. Yeni kumandanız sayesinde artık App Store’daki bütün oyunları keyifle oynayabilirsiniz. Bana göre en büyük yenilik zaten kumanda üzerinde yapılmış. Yeni Apple TV ile gelecek bir başka yenilik ise Siri. Örneğin bir komedi filmi izlemek istediğinizde, bunu sadece Siri’ye söylemeniz yeterli. Siri size önde gelen bütün komedi filmlerini gösterecektir. Bunu bir yönetmen veya film özelinde de yapabilirsiniz. Ama malesef henüz Siri’nin Türkçe dil desteği yok.

Apple bu versiyonunda 3. nesilden farklı olarak cihaza hafıza koymaya karar vermiş (32&64GB). Bu sayede uygulamaları indirip depolayabiliyor ve satın aldığınız filmleri her seferinde internet üzerinden değil, cihazın hafızası üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Kumanda Artık Sadece Kumanda Değil!

Ve gelelim yeni kumanda yapısına. Yeni Apple TV’ye ait kumandada gerçekten radikal bir değişikliğe gidilmiş. 3. Nesil Apple TV’nin kumandası üzerinde sadece yön tuşları, menü ve oynat/duraklat tuşu yer alırken, yeni kumandada yön vermek için dokunmatik yüzey -dokunmatik yüzey gerçekten başarılı bir kullanım sunuyor- ve ses açma/kapama tuşları yaratılmış. Aynı zamanda Siri’yi kontrol etmek adına kumanda üzerinde mikrofon da mevcut. Ayrıca kumandaya hareket sensörleri yerleştirilmiş. Bu sayede oyunlarını Nintendo Wii tadında oynayabiliyorsuz. Apple, yeni Apple TV’nin üçüncü parti “kol”lara da destek vereceğini de açıkladı. Yani uyumlu bir joystick ile de oyun oynayabileceksiniz.Yeni nesil kumandada bir önceki versiyonda olduğu gibi pil değil, lightning üzerinden şarj yoluna gidilmiş. Korkmayın! Şarjınız 3 ay boyunca hiç bitmeyecek.


Sonsöz

App Store büyüyene kadar, Netflix’in vermekte olduğu Türkçe desteği kabul edilebilir boyuta gelene kadar ve Siri ülkemize teşrif edene kadar, yeni Apple TV’yi bir Amerikalı gibi kullanamayacağız malesef. Bu nedenle bence biraz daha beklemekte ve gelişmeleri izlemekte fayda var. Son olarak yeni Apple TV satın almak isteyen arkadaşlar için 629₺ ( 32GB) gibi bir fiyat belirlenmiş durumda. Unutamadan belirtiyim 3. nesil ise sadece 279₺.

 

Reklam

One comment

  1. I see you don’t monetize your site, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every
    month because you’ve got high quality content. If you want to know how to make
    extra bucks, search for: best adsense alternative Wrastain’s
    tools

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.