Gerçek Kablosuz Kulakiçi Kulaklık Önerileri

Bildiğiniz gibi Apple AirPods ile hayatımıza giren bu yeni nesil kulaklık stili hemen her teknoloji meraklısının ilgisini çekti. Teknoloji meraklısının diyorum çünkü zaten konuyla çok ilgilenmeyen hemen herkes gerek popüleritesi olsun gerekse markası sebebiyle direkt olarak Apple AirPods’a yöneldi.

Ben ise bu yazımda sizlere birkaç alternatif model hakkında görüşlerimi çok teknik detaylara girmeden anlaşılır biçimde bildireceğim ve hangi modeli neden seçtim bundan bahsedeceğim. Öncelikler AirPods ile birlikte üzerinde duracağım 3 model daha var. Bunları Bose SoundSport Free, JBL Free X ve Jabra Elite 65T olarak sıralayabiliriz. Aslına bakarsanız almadan önce seçim yaparken oldukça zorlandım. Çünkü bu 3 modelinde kendince öyle çok artıları ve eksileri varki..

Bose hepimizin bildiği gibi premium bir kulaklık markası ve ses kalitesinde bütün kulaklıklarında alınabilecek en yüksek ses kalitelerini bize sunuyor. Ve hem testlerim hem de araştırmalarım sonucu bu saydığım modeller içerisinde ses kalitesi en iyi olan tam kablosuz kulaklık beklendiği gibi Bose SoundSport Free. Fakat bu kulaklık daha çok sporda kullanmak amaçlı üretildiği için kulaklık boyutları muadil modellere göre oldukça büyük ve taktığınızda kaba bir görüntü oluşturuyor. Bu tasarımı şahsen benim çok hoşuma gitmedi fakat renkleri gerçekten çok güzel. Ayrıca dahili mikrofonu sayesinde telefon görüşmelerinizi de gerçekleştirebileceğiniz bu kulaklığın bu konudaki eksi denebilecek bir özelliği ise sesi sterio değil de sadece sağ kulaklıktan iletiyor olması. Bunun yanında bildiğiniz gibi yeni nesil bu tip kulaklıklarda kulaklıkların kaybolma sorunu çok yaşanan bir durum. Bose’un bu kulaklık için geliştirdiği uygulamayı indirerek. Kulaklıkla ilgili çeşitli ayarlara ve kulaklıkların konumuna erişebnilirsiniz. Ter ve yağmur damlalarına karşı da su geçirmezlik sertifikası bulunan bu kulaklığı en iyi ses deneyimini yaşamak isteyen ve kulağına taktığındaki görüntü yani kulaklığın boyutunu çok önemsemeyen bütün arkadaşlara öneririm. Bu arkadaşlar kesinlikle ses konusunda tatmin olacaklardır. Tabi bu kalitenin bir de fiyat boyutu var bunu yazının sonunda belirteceğim.

Jabra Elite 65T ise dürüst olmak gerekirse, gerçekten beklentilerimin üzerinde bir performans sergiledi. Yıllarca daha çok handsfree telefon konuşmaları için geliştirdiği cihazlar ve araç kitleriyle ilgimi çeken Jabra markası son yıllarda günlük kullanım amaçlı ürettiği yeni nesil kulaklıklar ile de oldukça başarılı bir nokta da bulunuyor. Öncelikle Jabra Elite 65T modelinin tasarımı oldukça güzel ve kulağınıza taktığınızda gerçekten kibar bir görüntü sergiliyor. Bose daha çok canlı renkleri tercih etmişken, Jabra biraz daha klas ve mat renklere yönelmiş ki kulaklığın tasarımına oldukça yakışmış bu renk skalası. Dediğim gibi markanın telefon görüşmeleri konusundaki tecrübesi diğer saydığımız bütün markalardan çok daha ileri seviyede bulunuyor ve Elite 65T modelin de bunu ciddi anlamda hissediyorsunuz. Kulaklıklarda toplam 4 adet mikrofon bulunuyor ve telefon görüşmelerinizi sanki telefon kulağınızdaymışcasına berrak bir şekilde yapabiliyorsunuz. Kulaklığım diğer modellerden olumlu yöndeki en büyük farkı bu. Ayrıca kulaklığın müzik performansı da belki bir Bose kadar olmasa da oldukça etkileyici ve tatmin edecek düzeyde. Yine Bose’ta olduğu gibi ilgili telefon uygulaması ile kulaklık ile ilgili çeşitli ayarlara ve kulaklıkların lokasyonuna erişebiliyorsunuz.Ve Jabra Elite 65T’de de ter ve yağmur geçirmezlik sertifikası mevcut.

Neden JBL Free X’i Seçtim?

Evet arkadaşlar, son olarak JBL Free X modelinden bahsedeceğim. Öncelikle şahsi görüşüm olarak en iyi tasarımın bu kulaklıkta olduğunu düşünüyorum. Kulağıza taktığınızda gerçekten kibar ve şık bir görüntü oluşturuyor. Diğer modellerin aksine sadece siyah ve beyaz modelleri mevcut. Ses kalitesi anlamında gerek denemelerim gerekse araştırmalarım sonucunda kesinlikle şunu söyleyebilirim ki Bose Sportsound Free’ye oldukça yakın bir ses kalitesi mevcut. Kulaklığı almadan önce oldukça ucun araştırmalar yaptım ve birçok sitenin ortak fikri olarak, aynı tip yeni nesil bu kulaklıklar ile yaptıkları karşılaştırmalarda birinci sırada hepsi Bose SportSound’u gösteriyorlar ve 2. Sırada da JBL free X modeli ön plana çıkıyor. Tasarımından sonra ses kalitesinde de kesinlikle başarılı bir performans sunuyor bu kulaklıklar anlayacağınız. Yine diğer kulaklıklarda olduğu gibi ter ve yağmura karşı su geçirmezlik sertifikası mevcut. Fakat diğer modellerde olduğu gibi bir telefon uygulaması yok açıkçası bunu bir eksi olarak belirtebiliriz.

Peki ben neden JBL Free X’i seçtim? Öncelikle yazımdan da anlayacağınız üzere tasarım benim için önemliydi. Alıcağım bu tam kablosuz kulaklıklar hafif olmalı ve kaba durmamalıydı. Ayrıca ses kalitesi konusunu da oldukça önemsiyordum ve bu konudaki en iyi kulaklık olan Bose’u tasarımı nedeniyle kafamda elemiştim. Jabra ve JBL arasında kaldığımda ise açıkçası Jabra da hemen hemen aynı şeyleri sunuyordu fakat daha çok müzik amaçlı kullanacağım için hemen müzik performansının daha iyi olması hemde ses izolasyonu konusunda diğer bütün modellerden fark yaratacak şekilde iyi olması beni Free X modeline itti.

Yani sonuç olarak eğer en iyi ses kalitesini alayım ama tasarımının bi tık kaba olması önemli değil diyorsanız Bose SportSound, telefon görüşmelerim çok net olsun ve iyi de bir müzik deniyimim olsun diyorsanız Jabra Elite 65T, tasarımı ve ses kalitesiyle üst düzey deneyim yaşayayım ve hem fiyat olarak hem de şarj süresiyle beni tatmin etsin diyorsanız JBL Free X en iyi alternatif. Tabi ki bunlar tamamen benim görüşlerim, lütfen sizler de kendi deneyimlerinizi ve yorumlarınızı yorum kısmında paylaşın.

Neden Airpods’u hiç düşünmedim?

Öncelikle Apple yine öncü bir hareket yapıp yeni nesil kulaklık tasarımını belirledi. Bu konuda kendilerine büyük bir saygı duyuyorum ve kulaklık tanıtıldığı gün tartışmasız en iyi kulaklıklardan biriydi. Fakat bugün çok fazla rakibi var ve Apple Airpods özellik olarak biraz mütevazi kalmaya başladı. Evet iPhone’lar ile harika uyum için de çalışıyor fakat gerek ses kalitesi olsun gerekse de kulaklığı taktığınızda dışardaki sesi hemen hemen hiç kulaklık takmamışçasına duyuor olmanız beni bu kulaklıklardan uzaklaştırdı. Tasarımı ilk başlarda hiç alışık olmadığımız için gözüme oldukça kötü görünüyordu fakat kabul etmeliyizki zamanla alıştık. Ama her zaman olduğu gibi Apple bütün iyi özellikleri yeni modellere saklıyor bu nedenle bu eksi özellikler bizi şaşırtmamalı. Muhtemelen Airpods 2’de bir kısmını, AirPods 3’te de kalan olumsuzlukları giderecek ve bir kişiye 2-3 kere aynı kulaklığı satacaklardır 🙂

Şarj Süreleri! (Markaların Açıkladıkları 😉 ..)

Bose SportSound Free : 5 Saat + 10 Saat (Şarj Kutusu)

JBL Free X : 5 Saat + 20 Saat (Şarj Kutusu)

Jabra Elite 65T : 5 Saat + 10 Saat (Şarj Kutusu)

Fiyat !!!!!

Bose SportSound Free : 1400 TL – 1650 TL

JBL Free X : 900TL – 1150 TL

Jabra Elite 65T : 750 TL – 1000 TL

Reklam

4 comments

 1. Merhaba, ben de çok fazla araştırma yaptıktan sonra jbl free almaya karar verdim. Fakat emin olamadığım tek bir şey var, jbl free ile yüksek sesli müzik dinlerken dışarıya ses verme durumu nasıl?

  Beğen

  1. Hafif bir ses veriyor ama sadece 1-2 tik kısınca herhangi bir ses vermiyor dışarı. Hangi modeli aldınız:)

   Beğen

 2. Merhaba. Jabra Elite 65T ile Jabra Elite Active 65T arasındaki farklar nelerdir?
  bir diğer sorum da JBL Free de konuşma yaparken karşı taraf net bir şekilde sesi alabiliyor mu?

  Beğen

  1. İki modeldeaynı sadece active spor odaklı olduğu için su geçirmeme ve adım sayar olmak üzere 2 ekstra özelliği var. Hangi modeli aldınız?:)

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.