SAMSUNG S9’UNU TANITTI! İLK İZLENİMLER! (Video’yu Kaçırmayın🙂)

Bildiğiniz gibi Samsung yeni amiral gemisi olan S9’unu geçtiğimiz günlerde tanıttı. Ve alıştığımız ve beklediğimiz gibi bir telefon geldi açıkçası. Geniş ekran trendini S8 ile başlatan Samsung yine benzer bir dizaynı tercih etmiş. İşte karşımızda S9 ve Plus’ı…

İşte ilk izlenimlerim!

Samsung tekrardan 5.8 ve 6.2 inçlik iki farklı model ile karşımıza çıktı. Açıkçası Apple’ın “S” modellerini baz alarak S9 için S8s diyebiliriz bence, çünkü karşımızda iyileştirilmiş bir S8 duruyor. Fakat bu iyileştirmelerden önce dizaynından bahsetmek istiyorum. Belirttiğim gibi cihazların ön taraflarında oldukça geniş bir ekran kullanılmış. Bu ekranların telefonun ön yüzüne oranları S9 için %84.51 , S9 Plus modeli için ise %83.99 şeklinde. Yani hemen hemen S8 ile aynı. Fakat tahminen bir satış stratejisi olarak malesef 5.8 inçlik modelde çift kameraya yer vermemiş Samsung. Çift kameranın bir seçenek olarak görülmediği bu günlerde neden böyle bir yol seçilmiş anlamak güç. S9 plus modelinde ise beklenildiği şekilde çift kamera kullanılmış ve kamera özellikleri ciddi anlamda iyileştirilmiş. Ekran olarak Quad HD+ Super Amoled kullanılmış ki gerçekten oldukça tatmin edici bir görüntü kazandırmış bu ekranlar S9’a. Ayrıca S9 ve S9 plus bizlere siyah, gri, mavi ve mor olmak üzere 4 renk seçeneği sunuyor. Ayrıca her iki model de tamamen suya ve toza dayanıklı olarak geliştirilmiş. Ve unutmadan, parmak izi okuyucuları nispeten daha iyi bir konumda fakat malesef yine cihazların arka tarafında bulunuyor.

Yüksek Performans ve Yenilikler!

Augmented Reality yani “Arttırılmış Gerçeklik” trendini “Animoji” ile başlatan Apple’a , Samsung’tan harika bir cevap geldi.. “AR Emoji” (daha yaratıcı bir isim olabilir miydi bu güzel özelliğe🤓?). Bildiğimiz gibi Apple hayvan emojilerini uyarlayarak getirmişti bu özelliğini, Samsung ise bence daha çok severek kullanacağımız kendimizi emojileştirme yoluna gitmiş. Yani selfienizi size oldukça benzer bir karaktere dönüştürüyor ve yaptığınız herşeyi aynı sizmişsiniz gibi yapıyor buna ağız oynamanız hareket etmeniz vs. dahil. Düşününce insan kendi emojisini ve nasıl bir karakter ortaya çıkacağını merak etmiyor değil🙂.

Ayrıca kamera özelliklerinde de ciddi iyileştirmeler söz konusu. Yeni nesil bütün kamera özelliklerini içinde barındıran bu iki model de sizlere tamamıyla tatmin olacağınız bşr kamera deneyimş sunuyor. Tek tek karmaşık sayısal verilerle kamerayı açıklamak istemiyorm fakat özellikle Super Slow-Mo adı altında gelen ağır çekim gerçekten cihazı almanız durumunda severek kullanacağınız bir başka özellik olacaktır. Bu normalde alıştığımız 240 fps’lik bir değer yerine 960 fps’lik bir değer sağlıyor ki gerçekten başarılı olmuş. Ayrıca videoya başlamadan önce ekranıda belirleyeceğiniz bir alanda herhangi bir hareket yaşandığında ağır çekime başlayan yeni bir özellikte getirilmiş. Aşağıdaki resim de bu özellik daha anlaşılır olacaktır.

Performans olarakta gayet başarılı bir görüntü çizen S9 ve S9 Plus 4 GB ve 6 GB’lık RAM ile geliyor. Özellikle S9 Plus modeli ve iPhone X karşılaşmalarında uygulama açma kapama bölümlerinde bu farkı ciddi anlamda görebilirsiniz. iOS’una güvenen iPhone X’te 3GB RAM mevcut. Fakat başta da belirttiğim gibi S8’den çok bir farkı var mı sorusunun cevabı bence kesinlikle hayırdır. Evet çeşitli iyileştirmeler mevcut fakat cihazı satın alıp kullanmaya başlarsak bu farklılıkları ne denli hissedereriz ne denli tecrübe ederiz orası meçhul.

Son olarak aşağıda Samsung’un lansman günü çektiğim Dubai’de bulunan Burj Khalifa binasındaki göz alıcı reklamını izleyebilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.