APPLE MUSIC VS SPOTIFY VS DEEZER

streaming_services_logos

Büyük Kapışma Başladı!

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Apple Music geçtiğimiz günlerde ülkemize giriş yaptı. Peki hali hazırda milyonlarca kullanıcısı olan Spotify ve Deezer’a karşı neler vaat ediyor? Gelin bakalım.

Fiyatlandırma

Bilindiği gibi Deezer ve Spotify için premium üyelik ücreti aylık 9.99TL. Apple’da aynı fiyatı belirlemiş durumda. Yani üç platform için de aylık 9.99TL ödeyerek premium üye olabiliyorsunuz.

Ses Kalitesi

Deezer ve Spotify, müzikleri için 320kbps MP3 formatını belirlemiş durumda. Apple ise müzik servisi olan Apple Music için 256kbps ACC formatını tercih etti. Tabi ki Apple’da yine bir aykırılık söz konusu 🙂 Apple’ın belirlediği kbps değeri Deezer ve Spotify’a göre düşük olsada, ACC formatının MP3’e göre çok daha kaliteli bir ses vaat ediyor. Yani düşük kbps değerine rağmen, birbirlerine çok yakın olmakla beraber Apple bir tık önde görünüyor. Tabiki bu kaliteli seslere ulaşmak için “Premium Üye” olmanız gerekiyor.

Arayüz

Deezer ve Spotify koyu renkli ve çekici bir arayüz sunuyor. Spotify siyah ve yeşil reklerin uyumuna güvenirken, Deezer da siyah ve beyaz renkleri ana renkler olarak belirlenmiş. Apple ise açık ve beyaz bir arayüz kullanmış. Deezer ve Spotify’ın arayüzleri bana göre daha çekici olsa da, Apple arayüzün de kullanım kolaylığını ön planda tutmuş.

Müzik Kütüphanesi

Üç müzik servisinde de tahmin edeceğiniz üzere dünyadaki hemen hemen bütün şarkılar mevcut. Ama bazı sanatçılarla yapılan anlaşmalar gereği, bazı albümler sadece birinde mevcut. Örneğin Taylor Swift’in 1989 albümü, Taylor Swift’in Apple ile anlaşmış olması nedeniyle sadece Apple Music’te Mevcut. Spotify ve Deezer için de bu tip anlaşmalar mevcut. Nadir de olsa Spotify ve Deezer’da olan bazı Türkçe şarkıları Apple Müzik’te bulamayabiliyorsunuz. Bunun nedeni ise Apple Music’in ülkemize henüz birkaç gün önce giriş yapmış olması. Eminim ki zamanla Apple Music kütüphanesi zamanla baya büyüyecektir. Ayrıca eğer Premium üye iseniz, şarkılarınızı “Çevrimdışı İzle” özelliği sayesinde çevrimdışı olarak, internet paketinizi kullanmadan dinleyebilirsiniz.

Müziğini Keşfet!

Her üç müzik servisi de, ilginize çekecek yeni müzikler keşfetmeniz için çeşitli çözümler üretmiş. Mesela Spotify, en çok dinlediğiniz şarkıların sürelerini topluyor ve benzer kategori ve özelliklere sahip şarkıları “Haftalık Keşif” adı altında sizlere sunuyor.

Apple Music ise zaten en başta kayıt olurken size, sevdiğiniz müzik türlerini ve sevdiğiniz sanatçıları soruyor. Sonrasında bu verileri alıyor ve dinlediğiniz şarkıllarla beraber sistemine işliyor. Çıkan sonuçlara göre de size seveceğiniz listeler sunuyor. Zaman Zaman da sanatçıların özgeçmişlerini ve editörlerin şarkılara olan yorumlarını sizinle paylaşıyor.

Deezer da müzikleri keşfetmeniz için çeşitli uygulamalar ve yöntemler geliştirmiş. Flow adlı algoritması dinlediğiniz bütün şarkı arşivinizi bilir ve arşivinizde bulunan şarkı türlerine göre size şarkı önerir.Bu sayede her kullanıcı için bir şarkı haritası oluşturulur ve Deezer editörleri sizin haritanıza göre en ilginizi çekecek şarkıları sizinle paylaşır. Bu nedenle siz şarkı dinledikçe size önerilecek şarkıları beğenme ihtimaliniz artar.

Hangi Platformlar Üzerinden Dinleyebilirim?

Tahmin edeceğiniz gibi üç müzik servisi de hemen her platformda mevcut. Fakat aralarında bazı farklılıklar mevcut.

  • IOS : Apple Music, Deezer, Spotify
  • Mac : Apple Music, Deezer, Spotify
  • Android : Apple Music, Deezer, Spotify
  • Windows : Apple Music, Deezer, Spotify
  • Windows Phone : Deezer, Spotify
  • Blackberry : Deezer, Spotify
  • Playstation : Spotify

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.